نحوه راه اندازی یک دفتر کار در خانه

داشتن فضای کار در خانه می‌تواند یک شمشیر دو لبه باشد. از یک طرف، جست و خیز کردن اعضای خانواده  واز طرف دیگر رفت و آمد در خانه  و کار کردن در لباس خواب قطعا بسیار عالی است وشاید  گاهی خانه شما  پر از سرو صدا است و تمرکز کردن در آن بسیار دشوار است. با این حال کار کردن در خانه به ترفندهایی نیز نیاز دارد.

نحوه طراحی دفتر کار درخانه می‌تواند به شما کمک کند تا از حواس پرتی دور باشید و بدون استرس و بهترین نحو کار خود را در خانه انجام دهید.

در اینجا چند روش برای ایجاد امنیت فکری و متمرکز ماندن در کارتان برای شما ارائه شده است:

فضای کارتان را در خانه مجزا کنید

فضای کار در خانه

نیازی به کامل بودن نیست، اما ایجاد فضاهای سازماندهی شده برای برگه ها، نامه‌ها و سایر موارد از میز کار شما؛ می‌تواند به شما در متمرکز شدن در کارتان بسیار کمک کند. در حالی که کمدها بهترین سازماندهی برای وسایلتان هستند، قطعاً می‌توانید از جعبه های  مختلف برای  قرار دادن پرونده‌هایتان استفاده کنید تا همه چیز مرتب شود. یا در یک سبد فایل آویز که در دیوار جایگذاری کرده اید می‌توانید میز کارتان را خلوت کنید. وقتی برای کار می نشینید، فقط آنچه را که به ان نیاز دارید جلوی خود نگه دارید و بقیه را بردارید.

وسایل استاندارد برای کار

شاید فکر کنید کار کردن از درون رختخواب در خانه  نهایت راحتی است، اما هرکسی که از خانه کار کند می‌تواند به شما بگوید که این کار اصلا ساده نیست. داشتن یک فضای راحت و ارگونومیک برای کار مهمترین نکته برای داشتن تمرکز است. اطمینان حاصل کنید که کامپیوتر، میز و صندلی شما بسیاراستاندارد تنظیم شده است. پاهای شما باید روی زمین صاف باشد، آرنج های شما باید زاویه ۹۰ درجه داشته باشد و قسمت بالای مانیتور شما باید در سطح  موازی  و یا دقیقا زیر سطح چشم شما باشد. آسایش باعث افزایش تمرکز می شود زیرا شما با گردن درد و چشمان خسته نمی‌توانید خوب کار کنید.

فضای کار در خانه

استفاده از روشنایی و نور مناسب

می‌توانید از نور استفاده کنید تا در کار از خانه تمرکز بیشتری داشته باشید. هر زمان ممکن باشد، نور طبیعی را به وجود آورید.  این کار باعث کاهش خستگی چشم می‌شود و به شما کمک می‌کند تا انرژی بگیرید. اگر فضای کار شما و یا دفتر شما بدون نور طبیعی است این اصلا خوشایند نیست، می توانید با ایجاد روشنایی لامپ و نور آبی فلورسنت، فشار بر روی چشم را کاهش دهید. یک لامپ با نور سفید را تهیه کنید و از آن برای درخشش محل کار و دفتر کارتان در منزل خود استفاده کنید. پس از اتمام کار ، می‌توانید یک چراغ را روی میز خود قرار داده و با اتمام کارتان آن را خاموش کنید و این کار باعث می‌شود که به ذهنتان نیز بگویید کار تمام شده و موقع استراحت است.

فضای کارتان را تعریف کنید

همه افراد به اندازه کافی خوش شانس نیستند که یک دفتر کار مجزا در خانه با یک درب جداگانه داشته باشند. با این وجود، باید بین خانه  و محل کار خود تفاوت ایجاد کنید. بدون ایجاد فضای کاری درست در خانه، وسوسه می‌شوید که ساعات طولانی‌تری کار کنید یا اجازه می‌دهید پروژه هایتان وارد زندگی شخصی شما شوند. شما باید راهی را پیدا کنید؛ که بتوانید روز کاری خود را از نظر جسمی متوقف کنید و درب را بین زندگی کاری و شخصی خود ببندید.

فضای کار در خانه

 

دفتر مستقلی ندارید؟ مشکلی نیست! از قفسه‌های كتاب يا  یک پارتیشن استفاده كنيد تا به فضاي كاري خود ظاهري تعيين کننده بدهید. همچنین می‌توانید با استفاده از فرش‌های مختلف یا حتی رنگ متفاوت دیوار، “دفتر” ایجاد کنید. حتی یک جفت هدفون صدا می‌تواند به تعریف بین کار و حواس پرتی در خانه به شما کمک کند. برای ایجاد جدایی بین  کار و زندگی شخصی خود در خانه هر کاری را انجام دهید.