شگفتی‌های جهان

 شگفتی‌های جهان ؛ مهندسی عمران به واسطه ماهیت خود گرایش گسترده‌ای به مقیاس دارد، اما برخی از پروژه های مهندسی عمران چنان چشمگیر هستند که غیر قابل تصور می‌شوند.

نکات برجسته از شگفتی‌های جهان و  دنیای مهندسی همیشه چشمگیر است، اما وقتی صحبت از شگفتی مهندسی عمران می شود‌، درک دقیق این شاهکار در بعضی مواقع دشوار است. برخی از پروژه ها تلاش‌های منحصر به فرد، ظریف و رکورددار یک گروه بزرگ عمران هستند، همانطور که Millau Viaduct  در فرانسه، بلندترین پل جهان است.

Millau Viaduct، در فرانسه

Millau Viaduct   در جنوب فرانسه، رکورددار در دنیا برای بلندترین پل جهان است که با ارتفاع ۳۴۳ متر در بالاترین نقطه، حتی چندین متر بلندتر از برج ایفل قرار دارد و از روی جاده‌ای که از رودخانه تارن عبور می کند، کشیده شده است. دراین پیچ و تاب جالب، Millau Viaduct  توسط شرکت مهندسی  Eiffage ساخته شد، همان شرکتی که برج ایفل را ساخته است.

در حالی که ارتفاع این پل به خودی خود چشمگیر است، ظرافت طراحی در محیط دره نیز، Millau Viaduct را به یک کار نفسگیر از مهندسی عمران تبدیل می‌کند.

 MOSE Venice Tide Barrier،  ونیز ایتالیا

ونیز، ایتالیا در وسط یک تالاب قرار دارد، بنابراین شاید تعجب آور نباشد که شهر ونیز چگونه مدت‌هاست در میان آب قرار گرفته. به گفته مهندسان، طبیعت هنوز نیرویی دارد که باید حتی برای ونیزی‌ها در نظر گرفته شود، و دریای آدریاتیک هنوز هم می‌تواند جزر و مد های بلندی را ایجاد کند که می تواند پلازا ها و فروشگاه‌های “سطح خیابان”  را به یکی از محبوب‌ترین مناطق گردشگری کره زمین تبدیل کند.

این رویدادها‌، که به عنوان جزر و مد فراگیر شناخته می‌شوند، بسیار بیشتر شده و مقامات محلی را وادار می‌کنند تا با جداسازی تالاب از دریا و از طریق یک سری دروازه‌ها و سایر تلاش ها برای حفظ سطح آب، سیستم‌های جدیدی را برای مدیریت این حجم از آب توسعه دهند. گاهی جزر و مد نزدیک به ۱۰ فوت نیز می‌رسد.

شگفتی های جهان

شگفتی‌های جهان ، جزایر پالم دبی، امارات متحده عربی

شگفتی‌های جهان در ساخت و ساز

احیای زمین ایده جدیدی نیست و بازیابی املاک و مستغلات با ارزش از دریاها به قرن‌ها بر می‌گردد، اما جزایر پالم دبی، امارات متحده عربی بیش هر کجای دیگر جذاب است.

جزایر نخل  از نظر فنی Palm Jumeirah و Palm Jebel Aliمانند نخلی در وسط دریا شکل گرفته و ماسه‌هایی لایروبی شده هستند که به شکل نخل شکل گرفته است و در بالای آن هلالی تقریباً  به مساحت ۷ مایل قرار دارد. این شهریکی از معروفترین چندین پروژه هنری برای احیای اراضی امارات متحده عربی است و دارای چندین استراحتگاه لوکس است.

شگفتی‌های جهان ، سد هوور نوادا، ایالات متحده

سد هوور یکی از مشهورترین‌های جهان و شگفتی‌های جهان در سازه  است. ساخته شده در سال ۱۹۳۳ تا ۱۹۳۶ ؛ سد هوور در رودخانه کلرادو، بین ایالت‌های آریزونا و نوادا، در فاصله ۳۰ مایلی جنوب لاس وگاس، نوادا قرار دارد. این سایت چند دهه قبل به عنوان سایت سد کشف شده بود ودر سال ۱۹۲۸ توسط کنگره ایالات متحده تصویب شد.

بزرگترین شرکت سد سازی دربنای سد در هنگام ساخت، قوس‌هایی از چندین تکنیک در ساخت سد استفاده کرده است که درآن زمان آزمایش نشده بودند. این ساخت و ساز نیاز به هزاران کارگر داشت که بیش از ۱۰۰ نفر در هنگام ساخت و ساز جان خود را از دست دادند. نتیجه این امر، شگفتی مدرن از مهندسی عمران است که بزرگترین مخزن آب را با این حجم در ایالات متحده، تشکیل می‌دهد، که آب آشامیدنی و آبیاری بسیاری از مناطق جنوب غربی آمریکا را تأمین می کند.

شگفتی های جهان

شگفتی‌های جهان ، سد تنسی  در دره تنسی ولی، ایالات متحده

حالا که صحبت از سدها شده است، یکی دیگر از سدهای عظیم در آمریکا را مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ تقریباً همزمان با ساخت سد هوور، دولت ایالات متحده بودجه مهم دیگری را بیش از هزار مایل دورتر از دره تنسی واقع در منطقه Appalachia در شرق ایالات متحده تأمین کرد. این منطقه، خصوصاً تحت تأثیر رکود بزرگ، عمدتاً روستایی و فقیر بود، و تا حد زیادی فاقد هر نوع برق بود.

در سال ۱۹۳۳، كنگره آمریكا در تنسی (دره تنسی (TVA) را به عنوان یك شركت متعلق به فدرال با اختیارات برجسته برای شروع توسعه اقتصادی در منطقه و با تمركز خاص روی پروژه های زیربنایی ایجاد كرد. طی ۲۰ سال بعد، TVA  بیش از ده‌ها سد در منطقه ایجاد می‌کند‌، از جمله ۱۱ پروژه سد همزمان در یک زمان، انرژی الکتریکی و برق را به منطقه‌ای منتقل می کند که ممکن بود تا سال‌ها بدم ن هیچگونه امکاناتی از جمله برق  باقی می‌ماند.